Analiza genów kandydatów warunkujących otłuszczenie u kur mięsnych. oraz wpływ genów kandydatów na przemiany tłuszczów w wątrobie i odkładanie tłuszczu wewnętrznego u kur mięsnych.
Badanie polimorfizmu mikrosatelitarnego oraz sekwencjonowanie NGS u bezgrzebieniowców obejmujące strusie, emu i nandu.
Badania cytogenetyczne i molekularne zwierząt gospodarskich z zaburzeniami płodności i wadami wrodzonymi.
Wykorzystanie najnowszych technik molekularnych m.inn. mikromacierzy SNP oraz sekwencjonowania NGS w badaniach zmienności genetycznej w dzikich i udomowionych populacjach zwierząt w celu optymalizacji programów ochrony, hodowli i reintrodukcji zagrożonych gatunków.
Analiza profilu ekspresji genów w różnych okresach rozwoju osobniczego bydła zróżnicowanego pod względem mięsności tuszy i jakości mięsa.
Wdrożenie nowych metod analiz molekularnych w zakresie nutrigenomiki z wykorzystaniem analiz profili transkrypcyjnych i proteomicznych.
Ocena wpływu endogennej aktywności układu opioidowego w predyspozycji do nieswoistych procesów zapalnych przewodu pokarmowego i potencjału terapeutycznego opioidów w tych schorzeniach
Badania nad rolą bariery krew-mózg w procesach fizjologicznych i patologicznych
Opracowywanie nowych, spersonalizowanych genetycznie leków przeciwbólowych i hamujących rozwój chorób neurodegeneracyjnych.
Badania nad podłożem i identyfikacją wrodzonych wad genetycznych u zwierząt towarzyszących.
Analizy genomiczne, transkryptomiczne, proteomiczne i metabolomiczne, podłoża rozwoju zespołu metabolicznego, jako konsekwencji systemowej zaburzonej ekspresji genów z wykorzystaniem różnych modeli zwierzęcych świnia mysz.
Planuje się rozszerzenie obecnie prowadzonych badań o nowoczesne techniki badawcze w sferze genetyki molekularnej, ze szczególnym uwzględnieniem transkryptomiki i proteomiki. Planowana jest analiza transkryptomów do identyfikacji genów związanych z cechami istotnymi z ekonomicznego punktu widzenia oraz ewaluacja różnic w ekspresji genów na poziomie proteomicznym w porównaniu z profilem transkryptomicznym w tkankach zwierzęcych.
W dziedzinie ekologii molekularnej i biologii ewolucyjnej rozwijane będą badania zmierzające do rozpoznania i ochrony różnorodności biologicznej gatunków udomowionych i dzikich, zwłaszcza zagrożonych wyginięciem. Prowadzone będą badania nad zmiennością linii ojcowskich (markery Y-STR), linii matczynych (mtDNA) oraz na poziomie genomiki populacji z wykorzystaniem najnowszych technik molekularnych i bioinformatycznych. Badania będą prowadzone we współpracy z instytucjami zaangażowanymi w czynną ochronę gatunków dzikich i pozwolą m.in. ocenić słuszność i kierunki ewentualnych translokacji osobników dla wzmocnienia ginących populacji rzadkich gatunków. Planowane są również dalsze badania obejmujące wpływ żywienia paszami z udziałem GMO na skład i aktywność mikroflory układu pokarmowego przepiórki japońskiej.