• ul. Postępu 36A, Jastrzębiec

    05-552 Magdalenka, Polska

  • sekretariat@igbzpan.pl

    tel. +48 22 736-70-00
    fax +48 22 756-16-99

  • slidebg1
    IGBZ PAN - czasopismo Animal Science Papers and Reports (IF= 1.078)
  • slidebg1
    Dyrektor prof. dr hab. Agnieszka Wierzbicka czł. koresp. PAN
  • slidebg1
    Instytut Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk
  • slidebg1
    Praca zespołu IGBZ PAN opublikowana w Nature Biotechnology, IF 33,1
  • slidebg1
    POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z WAGENINGEN UNIVERSITY & RESEARCH

Zakład Genomiki i Bioróżnorodności

KIERUNKI BADAŃ Zakładu Genomiki i Bioróżnorodności

  1.  Analiza genów kandydatów warunkujących cechy jakości jaja kur nieśnych oraz wpływ genów kandydatów na przemiany tłuszczów w wątrobie i odkładanie tłuszczu wewnętrznego u kur mięsnych.

  2. Wykorzystanie markerów mikrosatelitarnych oraz sekwencjonowania NGS w analizie bioróżnorodności bezgrzebieniowców (strusi, emu i nandu).

  3. Badania cytogenetyczne i molekularne zwierząt gospodarskich wykazujących zaburzenia płodności i wady wrodzone.

  4. Wykorzystanie markerów molekularnych w badaniach nad płodnością dzikich i udomowionych populacji zwierząt dla optymalizacji programów ochrony, hodowli i reintrodukcji zagrożonych gatunków.

  5. Ocena czynników genetycznych determinujących zachowanie się zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem percepcji bólowej i zachowań depresyjnych.

  6. Ocena podłoża genetycznego wrażliwości na stres, podatności do zachowań depresyjnych oraz poziomu nocycepcji i bólu u zwierząt modelowych, głównie myszy(MS)

  7. Identyfikacja czynników genetycznych i środowiskowych modyfikujących procesy pamięciowe i poznawcze u zwierząt modelowych

  8. Ocena potencjału terapeutycznego nowych leków w terapii choroby Alzheimera, bólu nowotworowego

  9. Określeniu wpływu endogennej podatności na stres i stresu środowiskowego na ryzyko i tempo rozwoju nowotworów

  10. Analiza polimorfizmu regionów kodujących i regulatorowych genów zaangażowanych w procesie miogenezy bydła i świń – określenie wpływu wykrytych mutacji na wiązanie czynników transkrypcyjnych i ekspresję tych genów oraz ich produktów białkowych w mięśniach.

  11. Charakterystyka zmian profili ekspresji genów celem identyfikacji biomarkerów związanych z cechami produkcyjnymi zwierząt w tym jakością mięsa świń.

  12. Badania w zakresie nutrigenomiki z wykorzystaniem analiz transkryptomicznych opartych na mikromacierzach ekspresyjnych i sekwencjonowaniu następnej generacji w celu określenia systemowych zmian ekspresji genów związanych z suplementacją pasz w bioaktywne składniki na ekspresję genów u świń.

  13. Poszukiwanie związku pomiędzy polimorfizmem genów i poziomem ekspresji genów a cechami produkcyjnymi oraz zdrowiem świń, bydła i koni

  14. Zastosowanie mikromacierzy ekspresyjnych do określenia różnic w profilu ekspresji genów pomiędzy różnymi tkankami świni.

  15. Poszukiwanie zależności między ekspresją genów a ich wpływem na szlaki metaboliczne związane z procesami rozrodu loch.

  16. Poznanie mechanizmów regulatorowych na poziomie ekspresji białek w celu wyjaśnienia ewentualnych przyczyn zaburzeń procesów rozrodczych świn

  17. Badania wpływu żywienia zwierząt roślinami modyfikowanymi genetycznie na ich użytkowość, wartość odżywczą mięsa i jaj oraz na stabilność ekosystemu przewodu pokarmowego na modelu przepiórki japońskiej.

  18. Zastosowanie danych molekularnych uzyskanych z analizy markerów DNA jądrowego i markerów DNA specyficznych dla linii żeńskich i męskich w programach ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i programach czynnej ochrony gatunków dzikich.

Stałą formą aktywności Zakładu pozostają prace aplikacyjno-diagnostyczne wykonywane dla potrzeb praktyki hodowlanej. Zakład wykonuje badania markerów DNA w zakresie kontroli rodowodów koni czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej oraz uczestniczy we współpracy międzynarodowej prowadzonej pod auspicjami ISAG. Wydawane przez Zakład międzynarodowe certyfikaty pochodzenia są podstawą wpisu koni do ksiąg stadnych. Ponadto w zakładzie wykonywane są badania z zakresu molekularnego podłoża podatności świń na stres (identyfikacja mutacji w genie RYR1), które są elementem krajowego programu hodowli trzody chlewnej