REGULAMIN STUDIÓW DOKTORANCKICH
w
Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt
Polskiej Akademii Nauk
w Jastrzębcu
§ 1. Podstawy prawne
- Studia doktoranckie w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN, zwanego dalej również „Instytutem” lub „IGiHZ PAN” działają w oparciu o następujące podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 roku o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. Nr 96, poz. 619);
- Ustawa z dnia 14 marca 2003 roku o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595)
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie kształcenia na studiach doktoranckich prowadzonych w uczelniach i jednostkach naukowych (Dz.U. 2013, poz.1581).
§ 2. Zasady ogólne
- Studia doktoranckie prowadzone są w dyscyplinie zootechnika (genetyka, hodowla i fizjologia zwierząt).
- Absolwenci studiów uzyskują stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika.
- Studia doktoranckie prowadzone są jako studia stacjonarne.
- Stacjonarne studia doktoranckie w IGiHZ PAN są bezpłatne.
- Studia trwają nie krócej niż dwa lata i nie dłużej niż cztery lata.
- Studiami doktoranckimi kieruje Kierownik powołany przez Dyrektora Instytutu, po zaopiniowaniu przez Radę Naukową, i zasięgnięciu opinii Samorządu doktorantów, spośród osób posiadających, co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego, zatrudnionych w Instytucie w pełnym wymiarze czasu pracy.
- Po zakończeniu każdego roku akademickiego, Kierownik sporządza sprawozdanie z działalności studiów i przedstawia je Dyrektorowi Instytutu.
§ 3. Program studiów
- Program studiów uchwala Rada Naukowa Instytutu w głosowaniu jawnym.
- Otwarcie przewodu doktorskiego musi nastąpić nie później niż do końca III roku studiów doktoranckich.
§ 4. Uczestnicy studiów
- Uczestnikiem studiów doktoranckich może być absolwent studiów wyższych na kierunku biologicznym, rolniczym lub pokrewnym, który posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, lekarza lub równorzędny i przedłożył:
- podanie o przyjęcie na studia doktoranckie,
- odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- życiorys,
- kwestionariusz osobowy,
- przeszedł pozytywnie procedurę rekrutacyjną opisaną w Załączniku nr 2 do Regulaminu.
- Uczestnik studiów doktoranckich otrzymuje legitymację.
- Osoba, która została przyjęta na studia doktoranckie nabywa prawa i obowiązki z chwilą złożenia ślubowania.
- Uczestnik studiów doktoranckich otrzymuje indeks, według wzoru ustalonego przez Dyrektora Instytutu.
- Absolwentem studiów doktoranckich zostaje osoba, która spełniła wszystkie wymagania określone w programie studiów oraz wymagania z § 5 pkt 1 c Regulaminu.
- Ukończenie studiów doktoranckich potwierdza świadectwo.
- Prawa i obowiązki uczestnika studiów doktoranckich wygasają wraz z dniem ukończenia studiów doktoranckich lub skreślenia z listy uczestników studiów doktoranckich.
- Uczestnik studiów za naruszenie obowiązków, o których mowa w niniejszym Regulaminie, a także za postępowanie niezgodne ze złożonym ślubowaniem, może zostać skreślony z listy uczestników studiów doktoranckich. Decyzję o skreśleniu podejmuje Kierownik studiów. Od decyzji, o której mowa powyżej, służy odwołanie do Dyrektora Instytutu. Decyzja Dyrektora Instytutu jest ostateczna.
- Studia doktoranckie uznaje się za ukończone po zrealizowaniu obowiązującego programu i uzyskaniu zaliczeń oraz zdaniu wymaganych egzaminów objętych programem studiów, udokumentowaniu wyników prac badawczych oraz uzyskaniu stopnia naukowego doktora, potwierdzonego dyplomem.
- Osobie, która nie ukończyła studiów doktoranckich, na jej wniosek, może być wydane zaświadczenie o przebiegu studiów doktoranckich.
§ 5. Obowiązki uczestnika studiów
- Do obowiązków uczestnika studiów doktoranckich należy:
- realizacja studiów zgodnie z ustalonym programem,
- prowadzenie badań naukowych,
- przekazanie Promotorowi (Opiekunowi naukowemu) wszystkich wyników uzyskanych w ramach wykonywania pracy doktorskiej w wersji elektronicznej i papierowej do końca IV roku studiów,
- uczestnictwo w corocznych naukowych sesjach sprawozdawczych uczestników studiów doktoranckich i referowanie wyników badań związanych z przygotowywaną rozprawą doktorską,
- uczestnictwo w wykładach i seminariach przewidzianych programem studiów,
- uczestnictwo w życiu naukowym Instytutu, w tym w seminariach instytutowych i zakładowych,
- prowadzenie indeksu uczestnika studiów doktoranckich,
- zdawanie wyznaczonych programem studiów egzaminów i zaliczeń,
- uczestniczenie w realizacji prac badawczych prowadzonych w Instytucie w zakresie i wymiarze czasu uzgodnionym z Opiekunem naukowym i Kierownikiem studiów doktoranckich,
- wykonywanie prac organizacyjnych na rzecz Instytutu w zakresie określonym przez Kierownika studiów w porozumieniu z Opiekunem naukowym lub Promotorem,
- złożenie w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 4 lata od rozpoczęcia studiów doktoranckich, pracy doktorskiej i jej obronienie przed Radą Naukową,
- odbywanie podróży służbowych w sprawach podyktowanych potrzebami Instytutu,
- przestrzegania pozostałych postanowień niniejszego Regulaminu oraz roty ślubowania.
- Doktorant jest zobowiązany do składania Kierownikowi studiów doktoranckich, przy końcu każdego roku akademickiego (do 15 września), sprawozdań z przebiegu studiów, w których powinny być ujęte:
- w formie opisowej - postępy w zakresie realizacji pracy doktorskiej;
- w postaci wykazu:
- opublikowane i oddane do druku prace naukowe;
- udział w zjazdach i sympozjach, z zaznaczeniem formy udziału;
- wygłoszone wykłady i prelekcje;
- udział w realizacji grantów;
- odbyte kursy i szkolenia;
- inne informacje związane z odbywaniem studiów.
- Sprawozdanie Doktoranta powinno być zaakceptowane i podpisane przez Opiekuna naukowego.
- Zaliczenie roku przez Kierownika studiów doktoranckich następuje na podstawie:
- pozytywnej oceny rocznego sprawozdania;
- zaliczenia i aktywnej obecności na zajęciach objętych programem studiów.
- Przy zaliczeniach przedmiotów oraz przy ocenie z egzaminów związanych z przewodem doktorskim stosowane są następujące oceny: niedostateczny (2), dostateczny (3,0), dostateczny plus (3,5), dobry (4), dobry plus (4,5), bardzo dobry (5).
- Przy zaliczeniach i egzaminach poza ocenami stosuje się odpowiednio wycenę punktową efektów kształcenia (ECTS).
§ 6. Prawa uczestnika studiów
- Uczestnik studiów doktoranckich ma prawo do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
- Uczestnik studiów doktoranckich ma prawo do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
- Uczestnikom studiów doktoranckich przysługuje odpłatne zakwaterowanie na czas studiów w wymiarze ośmiu tygodni. Terminy przerw wakacyjnych w danym roku akademickim ustalane są przez Kierownika studiów.
- Doktoranci mogą podejmować pracę zarobkową w niepełnym wymiarze godzin.
- Wykonywanie pracy zarobkowej nie może kolidować z zajęciami wynikającymi z programu studiów i wymaga pisemnej zgody Dyrektora Instytutu.
- Wykonywanie przez doktoranta prac zleconych przez podmioty trzecie z wykorzystaniem infrastruktury Instytutu wymaga zgody Dyrektora Instytutu. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wykonywane prace są częścią projektu objętego umową zawartą z Instytutem.
- W szczególnych przypadkach losowych, a także z powodu choroby, Kierownik studiów może czasowo zwolnić uczestnika z zajęć oraz/lub umożliwić zdawanie egzaminów w terminie późniejszym niż wskazany w programie studiów.
- Doktorant może otrzymać pomoc materialną w formie:
- stypendium socjalnego,
- zapomogi,
- stypendium dla najlepszych doktorantów,
- stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych
- stypendium ministra za wybitne osiągnięcia.
- Świadczenia o których mowa w ust. 8 pkt a-d, mogą być przyznane pod warunkiem otrzymania dotacji z budżetu państwa na fundusz pomocy materialnej dla doktorantów, na zasadach określonych przez Dyrektora Instytutu w uzgodnieniu z Samorządem doktorantów w oparciu powszechnie obowiązujące przepisy dotyczące studiów doktoranckich.
- Dokumentację przebiegu studiów doktoranckich każdego uczestnika prowadzi Dział Administracyjny – Stanowisko Pracy ds. Pracowniczych.
§ 7. Stypendia
- Poza wyjątkami określonymi w punkcie 5, 6 i 7 niniejszego paragrafu, przez cały czas trwania studiów, uczestnicy mogą otrzymywać stypendium
- Stypendium przyznaje Dyrektor Instytutu na wniosek Kierownika studiów na okres 12 miesięcy, po zaopiniowaniu przez Komisję doktorancką.
- Komisję doktorancką powołuje Dyrektor Instytutu. W skład Komisji wchodzi co najmniej 3 członków powoływanych spośród pracowników naukowych Instytutu posiadających co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego albo uprawnienia równoważne z uprawnieniami doktora habilitowanego nabyte na podstawie art. 21a ustawy z dnia 14 marca 2003 roku o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, w tym Kierownik studiów doktoranckich oraz przedstawiciel doktorantów.
- Stypendium na pierwszym roku studiów przyznaje się osobie, która została przyjęta w wyniku postępowania rekrutacyjnego.
- Stypendium na drugim i kolejnych latach studiów przyznaje się uczestnikowi, który w roku akademickim poprzedzającym przyznanie stypendium spełnił łącznie następujące warunki:
- uzyskał pozytywne wyniki egzaminów objętych programem studiów,
- wykazał się postępami w pracy naukowej i przygotowywaniu rozprawy doktorskiej oraz spełnił obowiązki zapisane w niniejszym Regulaminie. - Uczestnicy, którym studia zostały przedłużone z innego powodu niż urlop macierzyński, nie otrzymują stypendium w trakcie trwania piątego roku studiów.
- W wyjątkowych przypadkach Dyrektor Instytutu może przyznać stypendium także po zakończeniu 4-letnich studiów.
- W przypadku skreślenia doktoranta z listy uczestników studiów doktoranckich zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja o skreśleniu stała się ostateczna.
- W przypadku wyjazdu uczestnika studiów na długoterminowy staż zagraniczny, trwający ponad jeden miesiąc kalendarzowy, stypendium nie przysługuje.
- Wysokość stypendium jest ustalana corocznie przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego decyzją Dyrektora Instytutu.
- Stypendium nie może być niższe niż najniższe wynagrodzenie netto na stanowisku asystenta.
- Dyrektor Instytutu może w szczególnych przypadkach nie przyznać stypendium lub cofnąć przyznane stypendium.
- Zasady ujęte w punktach od 1 do 9 powyżej nie dotyczą uczestników studiów, którzy nie są obywatelami RP i których opłaty za studia regulowane są odrębnymi przepisami.
§ 8. Skreślenie z listy uczestników studiów
- Uczestnik studiów doktoranckich zostaje skreślony z listy uczestników, jeżeli:
- nie wykazuje dostatecznych postępów w pracy naukowej i nie zdaje egzaminów w terminach przewidzianych programem studiów,
- nie wykonuje określonych w harmonogramie ustalonym z opiekunem naukowym etapów pracy doktorskiej lub nie złoży rozprawy doktorskiej w terminie określonym programem studiów nie przestrzega innych przepisów niniejszego Regulaminu.
- W razie długotrwałej choroby, inwalidztwa, lub stwierdzenia przez lekarza medycyny pracy przeciwwskazań do kontynuowania studiów doktoranckich, następuje skreślenie uczestnika z listy uczestników
- Decyzję o skreśleniu z listy uczestników studiów doktoranckich podejmuje Kierownik studiów doktoranckich. Decyzja doręczana jest niezwłocznie. Od decyzji przysługuje odwołanie do Dyrektora Instytutu. Decyzja Dyrektora Instytutu jest ostateczna.
§ 9. Rada Naukowa
- Rada Naukowa Instytutu uchwala:
- warunki i tryb rekrutacji na studia doktoranckie, w tym zasady powoływania Komisji rekrutacyjnej,
- sposób dokonywania oceny realizacji programu studiów doktoranckich oraz prowadzenia badań naukowych przez doktorantów,
- zatwierdzenie sposobu organizacji zajęć prowadzonych na studiach doktoranckich,
- program i regulamin studiów, obejmujące:
- liczbę godzin zajęć obowiązkowych
- liczbę obowiązkowych egzaminów i zaliczeń
- szczegółowe zasady zaliczania poszczególnych lat studiów
- Program studiów doktoranckich w treści uchwalonej przez Radę Naukową stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Dokument regulujący warunki i tryb rekrutacji na studia doktoranckie w treści uchwalonej przez Radę Naukową stanowi Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
§ 10. Dyrektor Instytutu
- Nadzór nad studiami doktoranckimi sprawuje Dyrektor Instytutu.
- Do wyłącznej decyzji Dyrektora Instytutu należy w szczególności:
- tworzenie i likwidacja studiów doktoranckich,
- podejmowanie decyzji w sprawach przyjęcia na studia doktoranckie, na wniosek Komisji rekrutacyjnej,
- wyrażanie zgody na podjęcie pracy zarobkowej w niepełnym wymiarze czasu pracy przez uczestnika dziennych studiów doktoranckich, który otrzymuje stypendium,
- rozpatrywanie wniosków złożonych przez Kierownika studiów.
- Dyrektor Instytutu zatwierdza program i Regulamin studiów doktoranckich.
§ 11. Kierownik studiów
- Do kompetencji Kierownika studiów należy w szczególności:
- bieżąca kontrola przebiegu studiów doktoranckich;
- przyjmowanie i zatwierdzanie sprawozdań doktorantów, dokonywanie zaliczeń
kolejnych lat studiów, przedstawianie Dyrektorowi informacji w tym zakresie;
- przedstawianie Radzie Naukowej rocznego sprawozdania z przebiegu studiów
doktoranckich;
- pełnienie funkcji przewodniczącego Komisji doktoranckiej;
- wnioskowanie do Dyrektora o przyznanie stypendium;
- wnioskowanie do Dyrektora o powołanie Opiekunów naukowych dla poszczególnych uczestników studiów,
- skreślenie z listy uczestników studiów.
- Kierownik studiów doktoranckich przedłuża na wniosek doktoranta okres odbywania studiów doktoranckich, o okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego, zgodnie z przepisami prawa pracy.
- Kierownik studiów doktoranckich, w uzasadnionych przypadkach, a w szczególności:
- czasowej niezdolności do obywania studiów spowodowanej chorobą;
- sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny;
- sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do czwartego roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niesprawności,
może na wniosek doktoranta przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, łącznie nie dłużej jednak niż o jeden rok.
- Kierownik studiów doktoranckich, po zasięgnięciu opinii Opiekuna naukowego lub Promotora, może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie doktoranta z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, w przypadkach uzasadnionych koniecznością prowadzenia długotrwałych badań naukowych na czas ich trwania, nie dłużej jednak niż o 2 lata.
§ 12. Opiekun naukowy
- Opiekunów naukowych dla poszczególnych uczestników studiów powołuje Dyrektor Instytutu, na wniosek Kierownika studiów.
- Opiekunem naukowym uczestnika studiów doktoranckich może być osoba, która posiada stopień naukowy doktora habilitowanego.
- Do obowiązków Opiekuna, o którym mowa w punkcie 1 powyżej należy w szczególności:
- ustalenie z uczestnikiem studiów roboczego i ostatecznego brzmienia tematu pracy doktorskiej oraz harmonogramu jej realizacji,
- udzielanie uczestnikowi studiów konsultacji i pomocy merytorycznej oraz organizacyjnej, niezbędnej przy realizacji pracy doktorskiej,
§ 13. Samorząd doktorantów
- Uczestnicy studiów doktoranckich prowadzonych w Instytucie tworzą Samorząd doktorantów.
- Zasady wyborów i skład Samorządu reguluje Regulamin Samorządu Doktorantów zatwierdzony przez Dyrektora Instytutu.
§ 14. Komisja dyscyplinarna
- Uczestnik studiów za naruszenie przepisów obowiązujących w Instytucie oraz za czyny uchybiające godności doktoranta podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej.
- Komisja dyscyplinarna dla doktorantów i Odwoławcza Komisja dyscyplinarna dla doktorantów liczą po 3 członków.
- Dwóch członków Komisji dyscyplinarnej oraz dwóch członków Odwoławczej Komisji dyscyplinarnej, będących pracownikami naukowymi, powołuje Kierownik studiów doktoranckich, wskazując jednocześnie osobę Przewodniczącego.
- Członka Komisji dyscyplinarnej oraz członka Odwoławczej Komisji dyscyplinarnej będących doktorantami wybierają uczestnicy studium doktoranckiego w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności, co najmniej połowy uprawnionych.
§ 15. Postanowienia końcowe
- Załącznik Nr 1 (Program i harmonogram Studiów Doktoranckich) oraz nr 2 (Warunki i tryb rekrutacji) stanowią integralną część niniejszego Regulaminu.
- Regulamin studiów doktoranckich obowiązuje od daty zatwierdzenia przez Dyrektora Instytutu po uprzednim podjęciu przez Radę Naukową uchwał obejmujących załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszego Regulaminu.
- W sprawach nieuregulowanych przepisami niniejszego Regulaminu studiów doktoranckich stosuje się Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie kształcenia na studiach doktoranckich prowadzonych w uczelniach i jednostkach naukowych (Dz.U. 2013, poz.1581).